Utorak 26. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Četvrtak 18.02.2016.
09:12
Vestionline #Commented 45 and 46 rows # #Changed code from 45-46 A
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril doputovao je na Antarktik i to je ujedno prvi put u istoriji da je poglavar Ruske pravoslavne crkve obišao najjužniji kontinent na Zemlji.
Četvrtak 18.02.2016.09:23
Црква Свете Тројице (Антарктик) Црква Свете Тројице (рус. Церковь Святой Троицы) је мала руска православна црква на острву Краља Џорџа у близини руске истраживачке станице Белингсхаузен на Антарктику. То је најјужнија православна црква у свијету. Амбициозан пројекат подизања трајне цркве или чак манастира на Антарктику појавило се током 1990-их година. Добротворна организација под називом "Храм за Антарктик" (рус. Храм-Антарктиде) је одобрен од стране тадашњег руског патријарха Алексија II накан чега су прикупљене донације широм Русије. Организован је конкурс за идејни пројекат на којем су побједили архитекти из Алтајске Покрајине, П. И. Анисифиров, С. Г. Рибак и А. Б. Шмит. Црква је изграђена у традиционалном руском стилу. Има дрвену конструкцију и висока је око 15 метара. Може да прими до 30 вијерника. Дрвена конструкција је изграђена од сибирског бора од стране алтајских столара, затим је демонтирана и камионима превезена из Сибира до Калињинграда на Бајкалској обали, а онда бродом допремљена до острва Краља Џорџа. Састављена је на узвишењу изнад Белингсхаусенове станице у близини морске обале од стране особља станице и под надзором оца Калистрата. Иконостас цркве су иконописали палешки сликари, а црквена звона је наручио потомак Сергеја Муравиова Апостола. Црква је освјештана 15. фебруара 2004. године, од стране епископа и игумана Тројице-Сергијеве лавре, који су специјално за ову прилику посјетили Антарктик, заједно са низом других свештеника, ходочасника и спонзора. Црквено особље је уједно и особље станице и ту борави током цијеле године, са једним или два православна свештеника који волонтирају на овом антарктичком задатку. Неки чланови особља станице, укључујући и свештеника Калистрата овдје бораве већ неколико година. Задатак свештеника је да се моле за душе 64 руских истраживача који су погинули на Антарктика у експедицијама, као и да служе духовне потребе особља станице Белингсхаусен и других околних станица. Поред руских поларних истраживача, цркву често посјећују њихове колеге из оближњих чилеанских, пољских, корејских и других истраживачких станица, као и разни туристи. За добробит латиноамеричких посјетилаца, неке црквене литургије се обављају и на шпанском језику. Повремено, свештеник крштава нове присталице хришћанства у Јужном океану.Дана 29. јануара 2007. године, свештеник ове цркве је обавио, вјероватно прво, црквено вјенчање на Антарктику. Супружници су били чланица руске научне базе Анђелина Жулдбина и члан чилеанске антарктичке базе, Едуардо Аљега Илабаца, који се том приликом крстио у православној цркви. Рад свештеника није искључиво везан за цркву. Када нису заузети са црквеним пословима, свештеници су укључени у помогању општег одржавања Белингсхаусен станице.

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)